Kontaktuppgifter
Telefon. 0250-55 21 00
E-post. orsa.kommun@orsa.se
Besöksadress
Parkgatan 1
Orsa
Postadress
Box 23
794 21 Orsa
Internetleverantörer som erbjuder bredband
- Aardnet
- Allente
- Bahnhof
- Bitcom
- Boxer
- Bredband2
- Bredbandsson
- Bredbandtjänster i Dalarna
- Halebop
- Jalla
- Net at Once
- Ownit
- Th1ng
- Tele2
- Telenor
- Telia
Orsa Stadsnät sköter den lokala infrastrukturen som din bostad är uppkopplad mot men du behöver använda en av dessa bredbandsleverantörer för att ansluta till internet.
Möjliga bredband
- Bredband 10/10 Mbit/s
- Bredband 100/10 Mbit/s
- Bredband 100/100 Mbit/s
- Bredband 250/100 Mbit/s
- Bredband 250/250 Mbit/s
- Bredband 500/100 Mbit/
- Bredband 500/500 Mbit/s
- Bredband 1000/100 Mbit/s
- Bredband 1000/1000 Mbit/s
Är du osäker på vilken hastighet du behöver kan du läsa vårt blogginlägg med en guide om att välja hastighet.
Operatörer för TV-abonnemang
- Tele2
- Telenor
- Telia
- Bahnhof
- Serverado
De operatörer som erbjuder abonnemang för TV via IPTV har vanligtvis flera olika TV-paket att välja mellan med olika många kanaler och playtjänster. Du kan även prenumerera på olika streaming-tjänster som Netflix, HBO och Viaplay via internet.
Jämför bredband och TV-paket direkt på Bredbandsval.se!
Sök på din adress och hitta bredband och TV-paket för dig.
Ansluta sig till stadsnätet i Orsa
För privatpersoner kostar en anslutning till stadsnätet 20 000:- inklusive moms. I anslutningsavgiften ingår grävning (max 25m på tomten), fiberdragning och installation i fastigheten.
Du betalar först när du fått din fiber installerad. Man kan även dela upp kostnaden, avgiften blir då 360:- i 60 månader. Företag betalar en engångssumma på 25 000:- exklusive moms.